Iloinen päivä RasBudo Openissa

Raaseporissa järjestettiin RasBudo Open -kilpailut 31.8.2019. Kilpailuissa oli sarjoja eri-ikäisille ja -tasoisille harrastajille aloittelijoista maajoukkuekonkareihin asti. Siriuksesta kilpailuihin osallistui 6 kilpailijaa, joista yksi kilpaili nuorimmassa ikäluokassa (D-juniorit) ja viisi muuta yhtä ikäluokkaa ylempänä (C-juniorit).

Aamupäivän aikana saatiin jännittää oman seuran kilpailijoiden suorituksia lasten sarjoissa. Kisojen aikana nähtiin paljon onnistuneita suorituksia, hyvää keskittymistä ja iloista yhteishenkeä. D-junioreissa menestys ei olisi voinut olla parempaa, sillä ainokainen kilpailijamme voitti kultaa kaikissa kolmessa kilpailulajissa: liikesarjoissa, pyykkipoikaottelussa ja hyppypotkuissa. C-juniorien puolella kilpailu oli kovaa ja sarjat tasaisia. Vanhemmatkin pääsivät kunnolla mukaan tunnelmaan tiukkoja pyykkipoikaotteluita seuratessaan. Ahkeran harjoittelun ja onnistuneiden kisasuoritusten myötä viisikkomme voitti yhteensä 10 mitalia C-juniorisarjoista nostaen seuramme aamupäivän päätteeksi seurojen välisessä mitalivertailussa toiselle sijalle.

Iltapäivällä kisoissa saatiin seurata vähän vanhempien juniorien sekä aikuisten kilpailuja. Mukana oli myös syksyn EM-kilpailuihin osallistuvia mustia vöitä, jotka näyttivät jälleen vakuuttavaa osaamistaan eri lajeissa. Mustien vöiden kilpailun tasoa ja tunnelmaa nostivat lisäksi muutama Ruotsista ja Norjasta saapunut kilpailija, jotka halusivat vielä yhden harjoituskilpailun lisää ennen lokakuun EM-kisoja. Päivän päätteeksi seuramme oli kahdeksantoista kisoihin osallistuneen seuran välisessä mitalitilastossa neljäntenä.

Kiitokset RasBudolle hyvin järjestetystä tapahtumasta! Lämpimät kiitokset kaikille seuramme kilpailijoille huoltajineen mukavasta kisapäivästä! Vuoden 2020 mustien vöiden SM-kilpailut ja värivöiden Helmi Cup järjestetään Raaseporissa helmikuun alussa, joten pääsemme pian uudestaan Tammisaareen kilpailemaan.

Kilpailuiden tulokset